jakubowo5.com.pl

SPA

Zapraszamy do naszego przytulnego, małego, wiejskiego spa. Proponujemy różne kąpiele na bazie naturalnych produktów, masaże oraz odpoczynek w saunie ogrzewanej piecem na drewno.

Kąpiel w mleku lub serwatce

Serwatka to najzdrowszy z produktów mlecznych. Bogata w różnorodne substancje odżywcze, wykazująca również właściwości lecznice. Powstaje w wyniku oddzielenia tłuszczu i materiału twarogowego od mleka. 

Terapia serwatkowa działa regulująco na pracę układu krążenia, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem. Wysoka zawartość substancji mineralnych, głównie potasu i wapnia wpływa kojąco na układ nerwowy. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne zastosowanie serwatki łagodzi objawy przewlekłych chorób skórnych. 

Napój zawiera wiele cennych substancji odżywczych i wykazuje bardzo korzystne działanie fizjologiczne, dzięki czemu możliwe jest jego zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości.
1 litr serwatki zawiera :
 białko 8,0 g
, cukier mlekowy 46,0 g
, sód 0,4 g
, wapń 0,7 g
, potas 5,0 g
, tłuszcz 2,0 g

Użycie mleka lub serwatki w kąpieli to doskonały sposób na odżywienie skóry całego ciała. Dzięki mlecznym kąpielom skóra staje się gładka, miękka i delikatna. Kąpiele mleczne są jednym z najstarszych sposobów pielęgnacji , który odpręża ciało i umysł. Proteiny, witaminy i tłuszcze zawarte w mleku łagodzą podrażnienia, nawilżają i natłuszczają. Mleko zawiera kwas mlekowy – naturalne AHA złuszczające naskórek. Kąpiel mleczna uelastycznia skórę i pobudza ją do wytwarzania kolagenu. Mleko natłuszcza, wygładza, chroni i przynosi ulgę wysuszonej skórze. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Kąpieli w kozim mleku można zażywać tak często, jak ma się na to ochotę. Jednak zabiegi takie można zintensyfikować zwłaszcza latem po opalaniu. 

Wskazaniami do kąpieli w mleku są m.in. nadmiernie sucha skóra,
 podrażniona skóra,
 szorstka skóra,
 skóra skłonna do pękania,
 skóra skłonna do łuszczenia się,
 skóra cienka,
 skóra pokryta siecią płytkich zmarszczek

Kąpiele w odwarze ze słomy owsianej

Owies to roślina jednoroczna . W lecznictwie stosuje się słomę owsianą przeciwbólowo i w schorzeniach reumatycznych. Słoma owsiana ma wspaniały wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Ziele i słoma owsiana zawierają węglowodany, saponinę oraz sole mineralne, obfitujące w krzemionkę.
Nalewka z ziela owsa i alkoholu ma działanie antydepresyjne.
Wodne wyciągi z ziela owsa działają przeciwbólowo w schorzeniach reumatycznych, kamicy moczowej i chorobach nerek. Ponadto stanowią dobry środek mineralizujący, bogaty w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, wpływającą dodatnio na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, kości, skóry, włosów i paznokci. Słoma owsiana ma działanie wzmacniające system nerwowy, zwłaszcza w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym i epilepsji.

Kąpiele w odwarze ze słomy owsianej wykazują korzystne działanie w artretyzmie, chorobie reumatycznej, kamicy nerkowej i schorzeniach nerek.
Kąpiel z wyciągu słomy powoduje, że twoja skóra staje się miękka i jedwabista, znakomicie oczyszcza , wygładza i łagodzi dolegliwości skórne ( np. łuszczyca), uspokaja i jest stosowana także w nerwicach i bezsenności.

Nasza ekologicznie czysta słoma owsiana pozwoli Ci zamienić codzienną kąpiel w odprężający rytuał!

Kąpiele w sianie

Zapach skoszonej trawy i ziół to prawdziwy dar natury dla przepracowanych, zmęczonych, znerwicowanych ludzi. Dobroczynne działanie można wykorzystać także w kąpieli. Siano ma właściwości przeciwzapalne i mineralizujące, poprawia ruchliwość stawów i sprawia, że nie dokuczają skurcze mięśni. Uśmierza ból bardzo skutecznie; okłady nazywane są morfiną medycyny naturalnej. Wśród traw znajdziemy także wiele ziół – mniszek, koniczynę, kozłek, rumianek, miętę, tymianek, pokrzywę – nie tylko ładnie pachnących, ale też uspokajających i leczniczych. Kąpiele działające rozluźniająco, rozkurczowo, uspokajająco i przeciwbólowo, zwiększają ukrwienie i pobudzają przemianę materii. Aktualne badania naukowe wykazały, że kąpiel w sianie pomaga na chorobę zwyrodnienia stawów, rwę kulszową, reumatyzm oraz że pobudza krążenie krwi i metabolizm. Ponadto, siano jest dobrym środkiem pielęgnacyjnym dla skóry. Kąpiel w sianie jest stosowana także jako zabieg antycellulitowy i redukujący miejscowe otłuszczenie. Jest również doskonałym zabiegiem oczyszczającym stosowanym przy niestrawnościach i chorobach układu wydalniczego.

Przed zastosowaniem siano zanurzane jest w kąpieli z ciepłej wody o temperaturze ok.40 stopni. Osoba pragnąca zażyć kąpieli zostaje zanurzona po szyję w sianie. Rozpoczyna się proces fermentacji i uwalniają się olejki eteryczne – w tym momencie kwiaty siana zaczynają wytwarzać pozytywny wpływ na organizm… Aby kuracja odniosła pożądany efekt, zaleca się kąpiele pełne co drugi dzień przez okres 4 tygodni. Następnie powinna nastąpić dłuższa przerwa czasowa. Kąpiele z dodatkiem ziół powinny trwać ok. 15 minut w wodzie o temperaturze ok. 39°C. Po kąpieli należy odpoczywać w pozycji leżącej około godziny.