jakubowo5.com.pl

Zapraszamy do naszego przytulnego, małego, wiejskiego spa.

Proponujemy różne kąpiele na bazie naturalnych produktów, masaże oraz odpoczynek w saunie ogrzewanej piecem na drewno.

Dieta serwatkowa

erwatka to najzdrowszy z produktów mlecznych. Bogata w różnorodne substancje odżywcze, wykazująca również właściwości lecznice. Powstaje w wyniku oddzielenia tłuszczu i materiału twarogowego od mleka. Dieta serwatkowa jest najczęściej uzupełniana i wzbogacana sokami ze świeżych roślin (pokrzywa, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, bylica piołun). Leczenie serwatką trwa od kilku dni do czterech tygodni. Dzienna dawka serwatki powinna wynosić 300-600 gramów. Pierwszą porcję serwatki należy pić rano a resztę w ciągu dnia w kilku dawkach. Terapia serwatkowa powinna być nastawiona najlepiej na jeden cel, np. oczyszczenie organizmu. Od niej powinno też się zaczynać, kiedy chce się na przykład zmienić dietę. Głównym polem zastosowania serwatki jest leczenie schorzeń traktu jelitowo-żołądkowego. Napój oddziałuje mianowicie bardzo korzystnie na florę bakteryjną: kwas i cukier mlekowy gromadzą się w dolnym odcinku jelita czyniąc jego środowisko lekko kwaśnym. Środowisko kwaśne sprzyja rozmnażaniu się dobroczynnych bakterii jelita i bakterii gnilnych, które neutralizują szkodliwe produkty rozpadu. Stan ten z kolei wpływa korzystnie na wątrobę oraz cały układ trawienny.

Terapia serwatkowa działa regulująco na pracę układu krążenia, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem. Wysoka zawartość substancji mineralnych, głównie potasu i wapnia wpływa kojąco na układ nerwowy. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne zastosowanie serwatki łagodzi objawy przewlekłych chorób skórnych. 

Serwatkę można stosować również do leczenia takich chorób jak: hemoroidy, reumatyzm, zaburzenia trawienia, dna moczanowa, choroby dermatologiczne skóry. Napój zawiera wiele cennych substancji odżywczych i wykazuje bardzo korzystne działanie fizjologiczne, dzięki czemu możliwe jest jego zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości.
 1 litr serwatki zawiera :
-Białko 8,0 g
-Cukier mlekowy 46,0 g
-Sód 0,4 g
-Wapń 0,7 g
-Potas 5,0 g
-Tłuszcz 2,0 g

Słoma owsiana

Owies to roślina jednoroczna . W lecznictwie stosuje się słomę owsianą przeciwbólowo i w schorzeniach reumatycznych. Słoma owsiana ma wspaniały wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Ziele i słoma owsiana zawierają węglowodany, saponinę oraz sole mineralne, obfitujące w krzemionkę.
Nalewka z ziela owsa i alkoholu ma działanie antydepresyjne.
Wodne wyciągi z ziela owsa działają przeciwbólowo w schorzeniach reumatycznych, kamicy moczowej i chorobach nerek. Ponadto stanowią dobry środek mineralizujący, bogaty w rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, wpływającą dodatnio na przemianę materii, stan naczyń krwionośnych, narządów wewnętrznych, kości, skóry, włosów i paznokci. Słoma owsiana ma działanie wzmacniające system nerwowy, zwłaszcza w bezsenności, wyczerpaniu nerwowym i epilepsji. Kąpiele w odwarze ze słomy owsianej wykazują korzystne działanie w artretyzmie, chorobie reumatycznej, kamicy nerkowej i schorzeniach nerek.
Kąpiel z wyciągu słomy powoduje, że: twoja skóra staje się miękka i jedwabista znakomicie oczyszcza i wygładza łagodzi dolegliwości skórne ( np. łuszczyca) uspokaja i jest stosowana także w nerwicach i bezsenności

Nasza ekologicznie czysta słoma owsiana pozwoli Ci zamienić codzienną kąpiel w odprężający rytuał!
KapielSerwatka

Kąpiel w mleku lub serwatce

Użycie mleka lub serwatki w kąpieli to doskonały sposób na odżywienie skóry całego ciała. Dzięki mlecznym kąpielom skóra staje się gładka, miękka i delikatna. Kąpiele mleczne są jednym z najstarszych sposobów pielęgnacji , który odpręża ciało i umysł.
Proteiny, witaminy i tłuszcze zawarte w mleku łagodzą podrażnienia, nawilżają i natłuszczają. Mleko zawiera kwas mlekowy – naturalne AHA złuszczające naskórek. Kąpiel mleczna uelastycznia skórę i pobudza ją do wytwarzania kolagenu. Mleko natłuszcza, wygładza, chroni i przynosi ulgę wysuszonej skórze. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Kąpieli w kozim mleku można zażywać tak często, jak ma się na to ochotę. Jednak zabiegi takie można zintensyfikować zwłaszcza latem po opalaniu. 

Wskazaniami do kąpieli w mleku są m.in.
 – nadmiernie sucha skóra,
 – podrażniona skóra,
 – szorstka skóra,
 – skóra skłonna do pękania,
 – skóra skłonna do łuszczenia się,
 – skóra cienka,
 – skóra pokryta siecią płytkich zmarszczek

Miód pszczeli ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i odnawiające, z łatwością przenika przez skórę dostarczając składników energetyzujących, działa przeciwzapalnie i usprawnia gojenie ran, dzięki zawartości nadtlenku wodoru jest skutecznym środkiem bakteriobójczym.

Kąpiele w sianie

Zapach skoszonej trawy i ziół to prawdziwy dar natury dla przepracowanych, zmęczonych, znerwicowanych ludzi. Dobroczynne działanie można wykorzystać także w kąpieli. Siano ma właściwości przeciwzapalne i mineralizujące, poprawia ruchliwość stawów i sprawia, że nie dokuczają skurcze mięśni. Uśmierza ból bardzo skutecznie; okłady nazywane są morfiną medycyny naturalnej. Wśród traw znajdziemy także wiele ziół – mniszek, koniczynę, kozłek, rumianek, miętę, tymianek, pokrzywę – nie tylko ładnie pachnących, ale też uspokajających i leczniczych. Kąpiele działające rozluźniająco, rozkurczowo, uspokajająco i przeciwbólowo, zwiększają ukrwienie i pobudzają przemianę materii .Aktualne badania naukowe wykazały, że kąpiel w sianie pomaga na chorobę zwyrodnienia stawów, rwę kulszową, reumatyzm oraz że pobudza krążenie krwi i metabolizm. Ponadto, siano jest dobrym środkiem pielęgnacyjnym dla skóry.     Kąpiel w sianie jest stosowana także jako zabieg antycellulitowy i redukujący miejscowe otłuszczenie. Jest również doskonałym zabiegiem oczyszczającym stosowanym przy niestrawnościach i chorobach układu wydalniczego. 
Przed zastosowaniem siano zanurzane jest w kąpieli z ciepłej wody o temperaturze ok.40 stopni. Osoba pragnąca zażyć kąpieli zostaje zanurzona po szyję w sianie. Rozpoczyna się proces fermentacji i uwalniają się olejki eteryczne  – w tym momencie kwiaty siana zaczynają wytwarzać pozytywny wpływ na organizm…  Aby kuracja odniosła pożądany efekt, zaleca się kąpiele pełne co drugi dzień przez okres 4 tygodni. Następnie powinna nastąpić dłuższa przerwa czasowa. Kąpiele z dodatkiem ziół powinny trwać ok. 15 minut w wodzie o temperaturze ok. 39°C , Po kąpieli należy odpoczywać w pozycji leżącej około godziny.